domingo, 21 de febrero de 2010

La nostra unitat didàctica: Prefixes i sufixos.

Aquesta unitat didàctica va dirigida a alumnes de quart de Primària. Els objectius didàctics principals són:

· Entendre el concepte de prefix i sufix.
· Conèixer el significat i la utilitat d’alguns d’ells.
· Experimentar amb els recursos lingüístics que generen nou vocabulari: la prefixació, la sufixació i la composició.
· Fomentar l’ús del diccionari i treballar l’expressió escrita i oral.

Aquesta unitat consta de 6 activitats repartides en 5 sessions.

1a. Activitat: Iniciació als prefixes:


- Objectius
• Reconèixer els prefixos dins les paraules.
• Establir les relacions que hi ha entre les paraules que tenen el mateix prefix.
• Entendre el significat dels prefixos.

- Metodologia
• Activitat en parelles.

- Durada

• Una sessió 1 hora.

- Desenvolupament
Passarem als infants un full de paraules amb prefixes i sense perquè busquin quines semblances hi ha entre elles. I d’aquí elaborin una definició de prefix.



2a. Activitat: Busquem el significat

- Objectius
• Interpretar i buscar el significat dels diferents prefixes.
• Conèixer més prefixes.

- Metodologia
• Activitat individual i després en parelles.

- Durada
• Una sessió de 30 minuts.

- Desenvolupament
Passarem als infants un full de paraules amb prefixes i hauran d’intentar buscar el significant de la paraula, tenint en compte el prefix que acompanya la paraula.






3a. Activitat: Iniciació als sufixos

- Objectius
• Conèixer el concepte de sufix i els seus significats.


- Metodologia

• Activitat en grup.

- Durada
• Una sessió 1 hora.

- Desenvolupament
Passarem als nens un full amb paraules amb sufixos i ells hauran d’encerclar les paraules que acaben igual i buscar el significat d’aquell sufix. Per exemple, fuster, carnisser… hauran de descobrir que la terminació –er s’utilitza per designar un ofici.











4a. Activitat: Inventem paraules


- Objectius
• Crear paraules amb prefixes i sufixos.
• Explicar el significat d’aquestes.
• Treballar l’expressió oral.

- Metodologia
• Grups de 3 o 4 alumnes

- Durada
• Una sessió 1 hora

- Desenvolupament
Els infants hauran de crear paraules amb prefixes i sufixos, que no siguin reals, però justificant el seu significat.

5a. Activitat: Juguem als daus


- Objectius
• Formar paraules amb sentit
• Definir la paraula que surt als daus i la funció que fa el prefix o el sufix.


- Metodologia
• Activitat en grups de 5 persones


- Durada
• Una sessió 1 hora

- Desenvolupament
Es donen quatre daus a cada grup (un de sufixos, un de prefixes i dos de paraules). Consisteix en llençar els daus i formar paraules amb la combinació que els ha sortit. A més, tenen un comodí (serveix perquè els infants puguin afegir la paraula – prefix- sufix que més els convingui) i un x2 (han de tornar a tirar i crear dues paraules).
Té possibles variants (jocs de cartes ).













6a. Activitat: Canviem el sentit

- Objectius
• Detectar les paraules que contenen prefixes i sufixos.
• Canviar el sentit del text.

- Metodologia
• Activitat individual

- Durada
• Una sessió de 45 minuts

- Desenvolupament
Lliurarem als infants un text on apareixen paraules que contenen prefixes i sufixos. Consisteix en que els alumnes han de detectar aquestes paraules i després modificar-les per tal de canviar el sentit de tot el text i així obtenir un de nou.